Ykkönen: PK-35 - AC Oulu 4-2 (1-1) [20.05.2006]
[Ykkönen: PK-35 - AC Oulu 1-0 (0-0) [14.08.2005]]
Vain 103 jalkapallon ystävää oli saapunut katsomaan sateisessa säässä pelattavaa Ykkösen ottelua PK-35 - AC Oulu Myllypuron kentälle Helsinkiin. Samanaikaisesti Helsingissä pelattiin kaksi muutakin Ykkösen ottelua ja televisiosta tuli Suomen jääkiekon MM-kisojen ottelu. Illalla oli ohjelmassa vielä Euroviisujen loppukilpailu, jossa oli tulessa (melkein kirjaimellisesti) rockyhtye Lordi. Mutta se oli sen verran myöhään, että tapahtuman ei luulisi vähentäneen jalkapalloyleisöä.
PK-35:n edellisessä ottelussa ykkösmaalivahti Matthew McKenna oli loukkaantunut ja nyt avauskokoonpanossa oli Samu Harmainen, joka oli kunnostautunut rangaistuspotkutorjujana talvella Uusi Lahti Cupissa. Ottelu oli samalla Harmaisen debyytti Ykkösessä.
5. AC Oulu painoi voimakkaasti hyökkäyksiä PK-35:n päätyyn ja esimerkiksi kulmatilasto oli Oulun eduksi murskaava. Tässä Samu Harmainen torjumassa yhtä oululaiskulmaa tolpalla olevan Lasse Litmasen varmistaessa. Oululaisista paikalla ovat Petri Haapimaa (nro 4) ja Jani Sipilä (nro 6) ja Rafinha. PK-laisista kuvassa myös Mikko Halme, Antti Kokko, Tommi Peltonen (?), Jukka Halme ja Jiska Länsivuori. Loukkaantumisesta toipunut Lasse Litmanen pelasi pitkästä aikaa PK-35:n avauskokoonpanossa.
6. Petteri Kaijasillan ensimmäinen maali tuli sen verran nopeasti, että ehdin kameran kanssa mukaan vasta kun pallo oli verkossa ja Kaijasilta nousemassa ylös laukausensa jälkeen [edit: korjattu] (pikkukuva ylänurkassa). Oulun Petri Haapimaa ja Jani Sipilä olivat tulleet kentän toisesta päästä omalle maalille, mutta eivät ehtineet katkaisemaan Mikko Halmeen syöttöä. Maalin jälkeen joukkuetoverit jakoivat asianmukaisia onnitteluja. Oululaisista kuvassa vasemmalla juuri kentälle vaihdettu Janne Kauppila ja keskellä Jani Sipilä.
7. AC Oulu Dragan Pejiè (nro 22) tasoittaa maalin eteen oikealta matalana tulleesta keskityksestä, joka livahtaa Samu Harmaisen edestä. Pelaajat vasemmalta oikealle Pejiè, Charles Obi, Mike Peltola, Jukka Halme, Harmainen, Lasse Litmanen, Jani Sipilä, Rafinha, Jiska Länsivuori ja ilmeisesti Mikko Halme.
14. Petteri Kaijasillan toinen maali syntyi, kun Oulun maalivahti Jani Luukkonen lähtee rangaistusalueen kulmaan katkaisemaan pallokerholaisten hyökkäystä, mutta ei saa palloa haltuunsa. Maalille palattuaan Luukkonen torjuu oikealta tulevan pallon toistamiseen, mutta sylkee tässä pallon eteensä. Petteri Kaijasilta on Antti Kokon kanssa oikealla.
18. PK-35:n neljännen maalin teki Antti Kokko. Oikean yläkulman pikkukuvassa Antti tarkkailee keskitystä, jota AC Oulun Jani Sipilä yrittää katkaista. Vasemman yläkulman kuvassa Antti on puskenut ja suuremmassa kuvassa maalin takana kentältä pari minuttia aiemmin pois vaihdettu Tommi Peltonen aploodeeraa.
19. Ottelun loppupuolella Samu Harmainen vangitsi korkean keskityspallon pallon ja putosi maahan pelaajarykelmän jalkoihin. Tällöin ilmeisesti Oulun Jani Sipilä tallasi Harmaisen kipeälle reidelle ja PK:n pelaajat kuumenivat totaalisesti. Jiska Länsivuori nappasi Sipilästä syliotteen ja sen jälkeen miestä vietiin.
23. Ottelun loppuminuuteilla AC Oulun kapteeni Mike Peltola onnistuu kaventamaan lopputulokseksi 4-2. Peltosta alas puolustukseen seurannut Samuli Markkanen ei pysty peittämään puskua [edit: korjattu, kuvasta näyttäisi, kuin Peltola on potkaissut. Kiitoksia palautteesta]. Taustalla vasemmalta Aapo Raninen, Janne Kauppila ja Jani Sipilä.
PK-35:n kokoonpano: 12. Samu Harmainen, 5. Antti Kokko, 9. Charles Obi (70. min. 55. Merka Hautala), 10. Petteri Kaijasilta, 13. Lasse Litmanen, 14. Jani Modig, 15. Mikko Halme, 20. Samuli Markkanen, 22. Jiska Länsivuori, 23. Tommi Peltonen (77. min. 18. Dani Kamras), 28. Jukka Halme (83. min. 19. Aapo Raninen). Vaihtopelaajat: Jonas Söderlund, 8. Juha Laakso, 17. Timo Priha, 77. Asad Ali Ibrahim.
AC Oulun kokoonpano: 1. Jani Luukkonen, 2. Mike Peltola, 3. Janne Hietanen, 4. Petri Haapimaa (76. min. 15. Alexander Bagaev), 5. Kim Kaijalainen, 6. Jani Sipilä, 9. Miika Takkula (76. min. 19. Ilja Fomintsev), 10. Toni Kolehmainen, 11. Rafinha, 16. Harri Saarela (26. min. 21. Janne Kauppila), 2. Dragan Pejiè.
Varoitukset: 30. min. Janne Kauppila, 55. Janne Hietanen, 58. min. Jukka Halme.
Maalit: 27. min. Petteri Kaijasilta (Mikko Halme) 1-0, 35. min. Dragan Pejiè(Janne Hietanen) 1-1, 60. min. Petteri Kaijasilta (Antti Kokko) 2-1, 73. min. Petteri Kaijasilta (Jani Modig, Jukka Halme) 3-1, 79. min. Antti Kokko (Mikko Halme) 4-1, 88. min. Mike Peltola 4-2.
Ensimmäinen puoliaika oli käytännössä AC Oulun täydellistä myllytystä. Oulu sai ottelussa muistini mukaan 14 kulmapotkua ja niistä tusinan verran tuli ensimmäisellä puoliajalla. PK-35:llä kulmia taisi olla koko ottelun aikana 3 kappaletta. Pallokerhon kannalta positiivista oli, että Petteri Kaijasilta alkaa päästä viime vuotiseen kuntoonsa ja maaleja alkaa syntyä kuin liukuhihnalta. Toisaalta yhteispelissä on vielä hakemista. Aiemmin PK-35 on pelannut kahdella kärkimiehellä. Nyt Kaijasillan lisäksi sekä Samuli Markkanen että Charles Obi olivat kentällä, joten pelijärjestelmä oli kai lähempänä 4-3-3:a [palautteen mukaan ei ollut, mutta jätetään tuo arvaukseni tuohon ;-)].
Ottelussa huomasi, että PK-35 on äärimmäisen vaarallinen vastahyökkäysjoukkue. Puolustus tuntuu pitävän nyt hyvin Lasse Litmasen palattua pakin paikalle. Myös pelinrakentelussa oikea laita on vahvistunut Litmasen paluun myötä. Antti Kokko on talven harjoitusotteluissa pelannut ajoittain ylempänä ja nyt tyylikäs topparinousu palkittiin maalilla.
PK-35:n keskikenttä ei tässä ottelussa ollut parhaimmillaan. Oulu pääsi painamaan liian vapaasti omaan päätyyn. Maalissa Samu Harmainen pelasi hyvin, vaikka olosuhteet olivat hankalia ja liukas pallo pyrki lipsumaan sylistä. Oulun ensimmäisessä maalissa pallon vangitseminen tai ohjaaminen maalin ohitse olisi luultavasti estänyt maalin, joten siitä Samu ei saanut täysin puhtaita papereita.
Pian on jalkapalloilun MM-kisat ja otteluihin tulee tauko. Omissa muistikuvissani MM-kisojen jälkeiset ottelut ovat aina olleet runsasmaalisia. Joukkueet ovat saaneet harjoitella rauhassa ja sitten on lähes joka päivä tullut TV:stä havainto-opetusta maalintekemisen jalosta taidosta. Joten porukka kokeilee ensimmäisissä peleissä, onnistuvatko samanlaiset kikat kotinurtsilla :-))
P.S. Kirjoitin tässä raportissa Dragan Pejiè nimen samalla tavalla kuin se oli Palloliiton ottelupöytäkirjassa.
Sivun html-koodin table-rakenne muutettu div-rakenteeksi 24.4.2022. Muutettu myös meta-tageja, linkkifonttien kokoa, kuvatiedostot sijoitettu canvas-rakenteisiin jne. Kuvatiedostojen alt- ja title-tiedostoissa mainittiin yhdessä kohtaa Jani Kauppila, kyseessä oli kuitenkin Janne Kauppila, mikä on nyt korjattu. Samassa kohtaa oli Dragan Pejièn nimeksi tullut Pejiè Pejiè, joten olen kohtaa kirjoittaessa ollut aika väsynyt :-) Sähköpostipalautetta Keskilinkille voi lähettää osoitteeseen webmaster (miumau) keskilinkki (piste) com. Kirjoittaja on FC Haka Oy:n vähemmistöosakas.
[PK-35 2006] [21.05.2006: Edustusjoukkue otti avausvoiton Ykkösessä] [Virallinen ottelupöytäkirja] [Maalintekijät] [Raportti: PK-35 kukisti AC Oulun] [Kaijansillan maalit liikaa ACO:lle] [FF]