PK-35:n ja Malmin Palloseuran välinen harjoitusottelu Pallokentän tekonurmella 20.3.2006 alkoi auringonpaisteessa ja yhden - kahden asteen pakkasessa. Illan pimetessä myös pakkanen kiristyi, mutta pelaajat olivat kyllä pukeutuneet sen mukaisesti. Ainoastaan Pallokerhon karaistunut Mikko Halme oli pukeutunut pikkuhousuihin ja tummiin sukkiin, jotka jättivät polvenseudun paljaaksi. Ottelun päätuomarina toimi Vesa Kuparinen. Avustavina tuomareina olivat Arttu Hautamäki ja Antti Malaska.
Pallokerho aloitti seuraavalla pelijärjestelmällä:
Petteri Kaijasilta
|
Charles Obi
|
Saku Kuittinen
|
Jukka Halme
|
Mikko Halme
|
Alfred Sinnemäki
|
Matti Tamminen
|
Jiska Länsivuori
|
Antti Kokko
|
Tommi Peltonen
|
Matthew McKenna
|
Malmin Palloseuran pelijärjestelmä taisi olla tällainen:
Nico Weckström
|
Joni Meronen
|
Ilkka Frimodig
|
Janne Papunen
|
Jukka Mölsä
|
Mika Hakanen
|
Mika Karpoff
|
Miro Kakkonen
|
Mark Soutar
|
Petri Kovalainen
|
Eetu Tomperi/Janne Bruun
|
Yllättävää kyllä ottelu alkoi tulevalla kaudella kakkosessa pelaavan MPS:n painostuksella. Pallokerhon laitapuolustus oli helisemässä ja etenkin oikea puolustaja Tommi Peltonen oli suurissa vaikeuksissa. Paljon helpompaa ei ollut toisella laidallakaan Matti Tammisella.
Jo ennen maalia ja sen jälkeen tapahtui enimmäkseen PK-35:n kenttäpuoliskolla. Noin 10. minuutin kohdalla oli MPS:n vapaapotku. Kolmisen minuuttia myöhemmin Joni Meronen rappaa Jiska Länsivuorea nilkoille. Välillä Antti Kokko pääseen ampumaan vapaapotkun, jonka MPS:n maalivahti Eetu Tomperi vangitsee syliinsä. Seuraavana Joni Meronen kärkipotkuilee pallon Matthew McKennan ohitse pystytolppaan.
Pikkuhiljaa PK-35 saa myös peliään käyntiin. Jukka Halme ampuu vapaapotkun oikealta, mutta se kiertää päädystä ylitse. PK-35 saa myös tuloksettoman kulman. Seuraavana tuleekin kylmäsuihku, kun ottelun 18. minuutilla syntyi 0-1 maali. MPS:n avausmaalissa pallo pelattiin Tommi Peltosen laidalta päätyyn ja sieltä tuli keskitys maalin eteen. Sen jälkeen PK-35:n puolustus laittoi pallon itse verkkoon.
Seuraavana Mikko Halme tykitti matalan maanuoliaisen, joka muutti MPS-pelaajasta suuntaa ja meni päädystä ulos. Vasemmalta annettu kulma johti maalinedustahässäkkään, josta pallo päädystä uudelleen ylitse MPS:n pelaajan kautta. Toinen PK-kulma, nyt vain oikealta. MPS-puolustus purkaa tilanteen. Seuraavana tykitysvuorossa on Alfred Sinnemäki. Sitten Petteri Kaijasilta tekee 1-1 varmalla sijoituksella oikeaan alakulmaan. Ennen taukoa PK-35 saa vielä yhden kulman. MPS:n maalintekoyritys menee puolestaan hiukan maalin ylitse.
|
Toisella puoliajalla MPS saa ensimmäisenä kulman. Pian pallo on kuitenkin toisessa päässä, jossa Alfred Sinnemäki puskee maalin edustalta Jukka Halmeen keskityksen oikealta laidalta hallitusti maaliin: 2-1.
MPS:n kokoonpano: 12. Eetu Tomperi (46. min. 1. Janne Bruun), 2. Miro Kakkonen, 4. Janne Papunen (21. Lauri Pulkka), 7. Mika Karpoff, 9. Joni Meronen, 10. Mika Hakanen, 11. Nico Weckström, 13. Ilkka Frimodig, 14. Jukka Mölsä, 16. Petri Kovalainen, 19. Mark Soutar. Vaihtomiehet: 20. Joni Kaasinen, 6. Jaakko Linkoheimo.
PK-35:n kokoonpano: 1. Matthew McKenna, 2. Matti Tamminen (36. Timo Kinnunen), 5. Antti Kokko, 10. Petteri Kaijasilta, 11. Saku Kuittinen (46. min. 4. Mikko Naukkarinen), 15. Mikko Halme, 22. Jiska Länsivuori, 23. Tommi Peltonen, 23. Charles Obi, 28. Jukka Halme, 55. Alfred Sinnemäki (19. Aapo Raninen). Penkillä: 12. Samu Harmainen.
Maalit: Oma maali 0-1 (Petri Kovalaisen avustuksella), Petteri Kaijasilta 1 - 0, Alfred Sinnemäki (Jukka Halme) 2 - 1, Charles Obi (Jukka Halme) 3 - 1, Nico Weckström (Janne Papunen) 3-2, Charles Obi 3-2 (Petteri Kaijasilta) 4 - 2.
PK-35:llä oli kaksi pelaajaa numerolla 23, mutta tuomari Vesa Kuparisella tuskin oli vaikeuksia tunnistaa kumpi oli kumpi ;-). Charles Obin ensimmäinen maali oli todella upea. Obi spurttasi muistaakseni omalta kenttäpuoliskolta yksin palloa kuljettaen aina MPS:n boksiin asti ja sijoitti pallon hallitusti oikeaan alakulmaan. Seuraavana maalasi Nico Weckström myös tyylikkäästi. Janne Papunen nousi pallon kanssa ja Weckström juoksi hänen taitseen vasemmalle, jonne sai pallon. Matthew McKennalla ei ollut paljoa mahdollisuuksia laukauksen torjumiseen.
Puoliajalla PK-35 oli muuttanut hiukan pelijärjestystään. Mm. Antti Kokko oli siirtynyt keskuspuolustuksesta keskikentälle. Seuraavana Jukka Halme sai varoituksen kovasta taklauksesta. Charles Obi yrittää roikkolaukausta maaliin, mutta pallo menee hiukan ylitse. MPS:n Janne Papunen saa varoituksen toisen jakson 21. minuutilla. Charle Obi tekee toisen maalin upeasti Kaijasillan ja Obin clap-clap -yhden kosketuksen syöttöpelin päätteeksi. Kun katselen Obin pallonkäsittelytaitoa ja peliälyä, niin tulee hiukan mieleen yksi toinen pelaaja suomalaisilta pelikentiltä: Valeri Popovitch ! Obi pelasi muuten tämän ottelun numerolla 23, mutta hänen pelinumeronsa on jatkossa (kun paita ehditään tilata) ilmeisesti 9.
Allu Sinnemäki vaihdetaan pois ja tilalle tulee Aapo Raninen. PK-35 saa kulman. Mikko Halmeen, Charles Obin ja Petteri Kaijasilta esittelevät erinomaista yhteispeliään.
Ottelun päätyttyä lähdin heti kävelemään kotia kohden. Olosuhteisiin nähden aivan hyvä ottelu vaikka varamiehinen PK-35 ei mitään huippujalkapalloilua muutamia erinomaisia yksilösuorituksia lukuunottamatta esittänytkään. Myös Malmin Palloseura tuntuu kovalta sanalta kesän kakkosessa. Joukkue pelaa parhaimmillaan ihan hyvää jalkapalloilua, mutta miinuksena voi pitää sitä, että vastustajien nilkat joutuvat välillä aika kovalle koetukselle.
|