|
Kausi päättyi siis tappioon ja muutenkin hiukan sekasortoisiin tunnelmiin. Foorumeilla keskusteltiin vilkkaasti Hakan talousvaikeuksista ja eräiden tietojen mukaan Hakasta ei ole pidetty yhteyttä kaikkiin entisiin tukijoihin ja sponsoreihin. En tiedä näiden väitteiden todenperäisyydestä, mutta yhden tiedon tiedän varmasti. Hakan toimistossa ei pidetä ajantasalla yhteystiedoja kaikkiin sidosryhmiin. Joten avustukset saattavat jäädä yksinkertaisesti saamatta siksi, että posti ei löydä oikeaan osoitteeseen. Esimerkiksi suurissa yrityksissä sponsoroinnista saattaa päättää joku tietty henkilö ja jos hän siirtyy muualle ja yhteystietoja ei päivitetä, niin yhteys sidosryhmään katkeaa. Itse voin kertoa esimerkin omasta tapauksestani. Olen FC Haka Oy:n vähemmistöomistaja. Muutin kesällä pääkaupunkiseudulta Pirkanmaalle ja lähetin 23.7.2009 Hakan toimistoon ja toiminnanjohtajalle viestin, jossa kerroin uuden osoitteeni ja kyselin, että onnistuisiko osoitteen muuttaminen myös osakasluetteloon. Voin kertoa että ei onnistu! Lokakuun alussa FC Haka Oy:n puolelta lähetettiin osakkaille kirje, jossa kerrottiin yrityksen taloudellisista tilanteesta ja pyydettiin tietyllä aika tiukalla aikataululla palautetta. Minulle osoitettu kirje meni Helsinkiin putkiremonttitaloon asuntoon, jossa remontin aikana ei asu ketään ja jossa postit jätetään ulkopuolella olevaan postilaatikkoon, ellei postinkantaja sattumalta muista, että tässä asunnossa asuja muutti kesällä jo muualle ja posti pitääkin kääntää toisaalle.
Kuvitellaan vaikka sellainen tapaus, että urheiluseura lähettäisi sponsorille kirjeen, että pitäisi välttämättä saada lisää tukea vaikka viikon kuluessa, mutta väärän osoitteen vuoksi kirje tulee perille myöhässä tai viime tingassa. Edes yrityksissä ei välttämättä irtoa tukea kovin nopealla aikataululla, joten viime tingassa avustuksen saaminen voi olla vaikeaa. Vaikka yrityksillä saattaisi olla likviditeettiä käytettävissään tarkoitukseen, niin pelkkä byrokratia saattaa estää nopean päätöksen. Asiasta päättävä johtaja kun saattaa olla matkoilla tai lomalla. Joissakin yrityksessä rahat saattavat olla juuri nyt kiinni jossain, mutta pitemmällä aikataululla avustusta voisi järjestyä. Eli vähän samanlailla kuin Sedullakin kuulema, että rahat ovat tilapäisesti kiinni jossain muualla.
Hyvin menestyvissä yrityksissä on usein laatujärjestelmä, jolla taataan toiminnalle tietty laatu. Laatujärjestelmän ei tarvitse olla sertifioitu ISO 9000-sarjan standardien mukaiseksi, mutta sellaisiakin yrityksiä löytyy. Osoitekömmähdys osoitti mielestäni, että FC Haka Oy:ssä ei ole toimivaa laatujärjestelmää. Laatujärjestelmä ja erilaiset laatukäsikirjat ovat hyödyllisiä yrityksille silloin kun esimerkiksi henkilöstöä vaihtuu. Usein sattuu, että jos uusi työntekijä ei oikein hallitse asioitaan, hän sitä peittääkseen alkaa sählätä, mikä voi tulla yritykselle kalliiksi. Laatukäsikirja on hyvä keino välttää tällainen. Siitä on myös hyötyä, jos pitkään yrityksessä toimineet siirtyvät muualle ja se on myös hyvä muistinverestämiskeino pitkään yrityksessä edelleen työskenteleville. Ja ennen muuta asiakkaat ja yhteistyökumppanit saattavat vaatia, että yrityksessä on laatujärjestelmä. FC Haka Oy ei ole enää urheiluseura, se on yritys, ja sen pitäisi myös toimia kuin yrityksen!
Täydentelen raporttia myöhemmin... Under construction...
Hakan kokoonpano: 1. Janne Korhonen, 3. Petri Viljanen, 4. Markus Joenmäki, 6. Sebastian Strandvall (70. min. 29. Joni Nieminen), 7. Mikko Innanen, 8. Jani Kauppila, 10. Mika Mäkitalo, 11. Antti Hynynen, 21. Pietari Holopainen, 22. Jarno Mattila (78. min. 19. Juuso Salonen), 41. Valeri Minkenen (60. min. 17. Kalle Multanen). Vaihtopelaajat: 12. Saku Pesonen, 5. Kalle Parviainen, 25. Maido Pakk, 26. Jhon Cagua.
Varoitukset: .
MyPan kokoonpano: 12. Mika Johansson, 4. Antti Uimaniemi, 5. Jarno Tuunainen, 6. Tuomo Könönen, 9. Saku Puhakainen (63. min. 26. Cleiton), 11. Ilari Äijälä (90. min. 3. Sampsa Timoska), 15. Ville Oksanen (77. min. 20. Felipe Benevides), 16. Toni Huttunen, 18. Tuomas Aho, 19. Maxim Votinov, 25. Antti Okkonen. Vaihtopelaajat: 1. Antti Kuismala, 8. Ady, 13. Toni Lindberg.
Varoitukset: .
Maalit: 6. min. Maxim Votinov 0-1, 19. Maxim Votinov 0-1, 66. min. Ilari Äijälä, 70. min. Antti Hynynen 1-3, 84. min. Kalle Multanen 2-3.
Erotuomarit: Petteri Kari, Timo Vuorinen (I avustava), Pekka Nuppola (II avustava) ja Jukka Tapio Aaltio (IV). . Yleisöä oli 918 henkeä.
Kirjoittaja on FC Haka Oy:n vähemmistöosakas.
Jaa Facebookissa
Lähetä MySpaceen
|